Hakkında

Tarihçe

Proje ve Yapım Yönetimi uzmanlık alanına ilişkin konular Türkiye’de ilk kez İTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü lisans programı kapsamında verilmekte olan “Yapım Sistemleri, Bina Maliyeti, Yapım Yönetimi ve Ekonomisi, Meslek Pratiği” dersleri içinde yer almıştır. Alandaki İlk lisansüstü eğitim programı ise “Bina Yapım Yönetimi” adıyla 1975 yılında Mimarlık Fakültesi bünyesinde eğitim vermeye başlamıştır.

Proje ve Yapım Yönetimi uzmanlık alanını eğitim programları bünyesine dâhil eden ve bir lisansüstü programı kurulmasına öncülük eden İTÜ Mimarlık Fakültesi emekli öğretim üyelerinden Prof. Tulû Baytın, bu katkısıyla 2000 yılında TÜBİTAK hizmet ödülüne layık görülmüştür.

Program, 2000 yılından bu yana “Proje ve Yapım Yönetimi” adı altında İTÜ Lisansüstü Eğitim Enstitüsü’ne (eski adıyla İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü) bağlı tezli bir yüksek lisans programı olarak eğitim vermeyi sürdürmektedir. Proje ve yapım yönetimi alanının dünyadaki gelişmeler paralelinde ülkemizde de hızla gelişmesi, bu alanda oluşan nitelikli araştırmacı ve öğretim üyesi talebinin yanı sıra sektör paydaşlarından gelen ve giderek artan talebin karşılanmasının önem kazanmasıyla beraber 2016 yılında “Proje ve Yapım Yönetimi” doktora programı eğitim vermeye başlamıştır.

 

Vizyon ve Misyon

Vizyon

“Proje ve Yapım Yönetimi” konu alanında yapılacak araştırmalarda ve verilen eğitimde Türkiye'deki öncülüğünü sürdürmek, yapım sektöründe yarının liderlerini ve Avrupa ve uluslararası inşaat sektörünü anlayabilen, yüksek düzeyli yönetim ve teknik uzmanlığa sahip yapım profesyonellerini yetiştirmektir.

Misyon

Öğrencileri, yapım sektörünün sürekli değişen teknik ve yönetimsel çevresinde, uzun dönemli “Proje ve Yapım Yönetimi” kariyeri için hazırlamaktır. “Proje ve Yapım Yönetimi” kariyer alanını seçerek, yüksek lisans programını başarıyla tamamlayan öğrenciler, sahada çalışmaya başlamak için veya “Proje ve Yapım Yönetimi” konu alanında daha ileri araştırma ve çalışmalar için hazırlanmış olacaklardır.